Yeni Türkü

Fatih AHISKALI


1976 yılında Antalya’da doğan Fatih AHISKALI, 1997 yılında Yeni Türkü’ye katılmıştır. Halen grupta ud, klasik gitar, buzuki ve glissenter çalmakta, vokallere de katkıda bulunmaktadır. 1998 yılından beri müzik dünyasında pek çok ismin albümlerinde ve sahne çalışmalarında enstrümantist olarak katkıda bulunmakta, 2008 yılından beri de Sezen AKSU’ya konser ve albüm çalışmalarında eşlik etmektedir. Son olarak, 2010 yılında Akide isimli albüm çalışması yayınlanmıştır.

Fatih AHISKALI, 1976 yılında Antalya’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini tamamladığı Antalya’da, müzik çalışmalarına Antalya Musiki Derneği’nde ud eğitimi alarak başlamıştır. 1993–2000 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda Temel Bilimler Bölümü’nde eğitim görmüştür.

Konservatuar yıllarında Mutlu TORUN, Selahattin İÇLİ, Aleaddin YAVAŞÇA, İnci ÇAYIRLI, Yavuz ÖZÜSTÜN, Erol SAYAN gibi üstatlardan eğitim alma olanağı bulan AHISKALI, piyasadaki ilk müzik çalışmalarına da bu yıllarda başlamıştır.

1997 yılında Yeni Türkü’ye katılan AHISKALI, halen grupta ud, buzuki, Glissenter ve klasik gitar çalmakta ve vokallere de katkıda bulunmaktadır.

1998–2000 yılları arasında Kamil ERDEM’in kurduğu Asia Minor grubunda müzik yapan AHISKALI, Mark Alban LOTZ (flüt) ve Alan GUNGA’nın (perküsyon) da yer aldığı Kamil Erdem Quartet adlı albüme imza atmıştır. 2000 yılında, Türkiye genelinde ud dalında düzenlenen bir enstrüman icra yarışmasında birincilik ödülü kazanmıştır.

2000–2001 yılları arasında Faradj KARAYEV, Theo LOEVENDIE, Fabio NEIDER ve Guo WENJING ile birlikte çalıştığı Atlas Ensemble adlı grupla, Berlin Filarmoni Orkestrası’yla sahne aldı.

Çok sayıda albümün stüdyo kayıtlarına ud, buzuki, cümbüş ve gitarıyla katkıda bulunmuş olan sanatçı, Kenan DOĞULU, Ajda PEKKAN, Burcu GÜNEŞ, Kardeş Türküler, Neyzen Kudsi ERGÜNER gibi pek çok sanatçı ve gurubun sahnesinde bulunduğu gibi pek çok uluslararası organizasyonda, alanında ünlü müzisyenlerle sahne alma fırsatına erişmiştir.

Çalışmalarına 2006 yılında başladığı Akide isimli enstrümantal albümünün hazırlıklarını sürdüren AHISKALI, 2008 yılından beri Sezen AKSU’ya albüm ve konser çalışmalarında eşlik etmektedir.

2010 yılında sanatçının Akide isimli solo albüm çalışması yayınlanmıştır. Sanatçı bu çalışması hakkında: "18 senelik profesyonel müzik hayatimda yaptığım ilk solo çalışmam. Ve işte akide tadında bir albüm.Eşsiz coğrafyamızın her bölgesinde ayrı ayrı ritmik ve melodik tatlar olması, her türk müzisyen için büyük şans. Bunun farkinda olan ve zevkini yaşayan biri olarak yine bu coğrafyada doğan akide şekerinden esinlenip Akide ismiyle tatlandırmak istedim bu albümü." demiştir.

Yer Aldığı Albümler

Yeni; Ud

Şimdi ve Sonra; Ud, Buzuki

Bu maddenin içeriğinde eksik bulduğunuz her konuyu, lütfen iletişim linkini kullanarak bizlere bildiriniz. Maddeyle ilgili bilgi, belge, fotoğraf, video vb. tüm katkılarınız, web sitesi editörlerince değerlendirilecek ve yayınlanacaktır. Yeni Türkü müziğine katkıda bulunan tüm emekçileri saygıyla anmayı borç bilen Yeni Türkü.Org Web Ansiklopedisi, tüm katkılarınızı isminize yer vererek yayınlayacaktır.