Yeni Türkü

Bu Web Sitesi Niçin Yayınlanmaktadır

06 Eylül 2009, İstanbul 


İnternet arama motorlarından herhangi biriyle, söz gelimi www.google.com adresli Google arama motoruyla, “yeni türkü” anahtar kelimelerini kullanarak sıradan bir arama yapıldığında, Yeni Türkü müzik topluluğuyla ilgili olarak yaklaşık 420.000 sonuç bulunur.

Bu sonuçların tümü, sabırla incelense bile, Yeni Türkü müzik topluluğuyla ilgili en temel gerçek bilgiler veya resmin bütünü asla ortaya çıkmaz.

Söz gelimi, “Yeni Türkü” isminin ne anlama geldiği, Yeni Türkü müzik topluluğunun ne zaman kurulduğu, ilk kuruluşunda kimlerin yer aldığı, kuruluşundan bu güne kadar geçen 30 yılda kimlerin Yeni Türkü müzik topluluğuna katılıp-ayrıldığı asla anlaşılmaz.

Esas müzisyenler, yardımcı müzisyenler, söz yazarları, şairler, kayıt stüdyoları, kayıt teknisyenleri, grafik tasarımcılar, konser organizatörleri ve benzeri değerli katılımcılar asla bilinemediği gibi, müzik yapım veya müzik dağıtım şirketleri bile tam olarak belirlenemez. Ama hepsinden beteri, Yeni Türkü müzik topluluğunun yayınladığı albümler veya seslendirdiği eserler her nedense tam ve doğru olarak listelenemez.

Buna karşın, söz konusu yaklaşık 420.000 sonuç arasında, Yeni Türkü müzik topluluğuyla ilgili olarak gerçek dışı bilgiler, hatalı metinler, muhtelif sapmalar, gülünç yanılgılar veya önemsiz dedikodular pek önlere çıkar.

Söz gelimi, topluluk elemanlarının isimleri yanlış veya eksik yazılmış, şarkı isimleri değiştirilmiş, şarkı sözleri bozulmuş, yayınlanmış olan albümlerin sayısı yanlış ifade edilmiş, seslendirilmiş olan eserlerin akorları yalan-yanlış yayınlanmıştır. Yeni Türkü müzik topluluğuna hayat veren değerli müzisyenlerin, söz yazarlarının ve şairlerin özgeçmişleri ya eksik yayınlanmış ya da hiç yayınlanmamıştır.

Bu koşullar altında, Yeni Türkü müzik topluluğu tarafından seslendirilmiş olan eserlere ait doğru müzik notalarını aramak-sormak kimsenin aklından bile geçmemektedir.

Oysa Yeni Türkü müzik topluluğu, Türk müzik dünyasının en önemli kilometre taşlarından birisidir.

Bu web sitesinin editörleri, uzun yıllara dayanan kişisel gözlemlerine, uzun araştırmalarına, sabırlı derlemelerine ve siz okurlarından aldığı/alacağı değerli katkılara dayanarak yola çıkmış ve bu web sitesini, gelmiş-geçmiş tüm Yeni Türkü müzisyenlerine, söz yazarlarına ve şairlerine sevgi ve saygılarını sunmak için yayınlamaya karar vermişlerdir.

Bu web sitesinin editörleri, Yeni Türkü müzik topluluğu ile ilgili gerçek bilgileri yayınlamanın, gelecek nesillere doğru bilgileri aktarmak için atılmış doğru bir adım olduğunu düşünmektedirler.

Bu web sitesinin editörleri, Yeni Türkü müziğinin çınlamaya devam etmesini dilemektedirler.

Düzeltme veya katkılarınızı iletişim sayfamızdan bizlere iletebilirsiniz.

 

Sevgi ve saygılarımızla,

 

Bumin ALTUĞ
Hakan TAŞTAN