Yeni Türkü

Tayfun DUYGULU

1969 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Tayfun DUYGULU, 1989 yılında Yeni Türkü grubuna katıldı. Saksafon ve klarinet çalarak katkıda bulunduğu Yeni Türkü’yle, 1991’e kadar çalıştı. Bu sürecin ardından pop müzik alanında beş solo albüm çıkaran ve çeşitli yarışmalarda ödüller kazanan DUYGULU, 10 yıldır TRT Caz Orkestrası’nda saksafon çalmaktadır.

Tayfun DUYGULU, nüfusa kayıtlı olduğu şekliyle Tayfun DUYGULUER, 1969 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Dedesi TRT İzmir Radyosu kayıt (emisyon) üstatlarından ünlü besteci Zeki DUYGULU ve babası TRT’nin ilk canlı yayın orkestrasını kuran Erol DUYGULU’dur. 9 yaşında alto saksafon ve flüt çalarak müziğe başlamasında dedesi ve babasının müzisyen olmaları büyük rol oynamıştır. 1981 yılında, daha sonra Mimar Sinan Üniversitesi’ne bağlanmış olan, İstanbul Devlet Konservatuarı Yaylı Sazlar Ana Sanat Dalı Viyola Bölümü’ne girdi. Lise birinci sınıfta okurken Nefesli Sazlar Ana Sanat Dalı Klarinet Bölümü’ne yatay geçiş yaptı.

Sahne çalışmalarına, babasının çalıştığı orkestralarda başlayan T. DUYGULU, 1987 ve 1988 yıllarında, Eurovision Türkiye Finalleri’nde Büyük Orkestra’da tenor saksafon çalmıştır. Ayrıca 1987 yılındaki finallerde Esin ENGİN’in Diskotek isimli parçasında Rüya ERSAVCI’yla birlikte dört kişilik solist grubunda yer alan T. DUYGULU, 1988 yılındaki finallerde Fatih ERKOÇ’a Öyle Bakma isimli parçasında eşlik etmiştir.

Aynı dönemde, Büyük Orkestra’yla Uluslararası Çeşme Festivali (1988), Kuşadası Altın Güvercin katılmıştır. 1987–1989 arasında Morris BEJAR ve Sait SÖKMEN Dans Gruplarında ve Gaye SÖKMEN Ajans’ın mankenleri arasında yer alırken; Neşet RUACAN Caz Orkestrası’nda müzisyen olarak yer almıştır. Konservatuar yıllarından itibaren stüdyo müzisyenliği yapan T. DUYGULU, birçok sanatçının albümlerinde enstrümanlarıyla bulunmuştur.

1988 Nisan’ında verdikleri bir konserde Yeni Türkü’ye eşlik etmek üzere sahne çalışmalarına katılan Tayfun DUYGULU, gruba resmen 1989 yılında katılmıştır. Gruptan ayrıldığı 1991 yılına kadar yayınlanan Vira Vira (1990) ve Rumeli Konseri (1991) isimli albümlere saksafon ve klarinet çalarak katkıda bulunmuştur.

Bir dönem, Devlet Tiyatroları’nda sahneye konan Figaro’nun Düğünü adlı eserde korist olarak görev yapmıştır. 1990–1992 yılları arasında TRT Caz Orkestrası’nda çalışmıştır. Çeşitli isimlerle birlikte Altın Anten ve Altın Güvercin gibi yarışmalara katılmıştır.

1992 yılında, ilk solo albümü Tayfun ’93 ile pop müzik dünyasına Tayfun ismiyle giriş yapan DUYGULU, sırasıyla Tayfun ’94, Deli Kız, 10’da 12 ve Gül Karası albümlerini yayınladı.

Yaşar TURAN, Levent CONKER ve Gülden KARABÖCEK’in albümlerinde müzik direktörlüğü ve aranjörlük yaptı. Ayrıca, Hakan PEKER, Bora GENCER ve Kerim TEKİN gibi sanatçıların albümlerine besteleriyle katkıda bulunmuştur.

1999 yılında, Kuşadası Altın Güvercin Yarışması’nda yorumculuk, söz yazarlığı, bestecilik ve düzenleme dallarında birincilik ödülleri kazandı. 2000 yılında, Romanya’da düzenlenen Callatis Uluslararası Müzik Yarışması’nda ikincilik ödülüne layık görüldü. 2000–2004 yılları arasında dört sezon boyuca Şehir Tiyatroları’nın sahnelediği, Deli Dolu Müzikali’nde rol aldı. 2000 yılından bu yana TRT Caz Orkestrası’nda tenor ve soprano saksafon çalmaktadır.

Bugünlerde, “2010 Kültür Başkenti – İstanbul” temalı bir kırkbeşliğin hazırlıkları içerisindedir.
 
Evli ve bir çocuk babasıdır.

Yer Aldığı Albümler:

Vira Vira; Saksafon, Klarinet
Rumeli Konseri; Klarinet, Soprano Saksafon.
 

Bu maddenin içeriğinde eksik bulduğunuz her konuyu, lütfen iletişim linkini kullanarak bizlere bildiriniz. Maddeyle ilgili bilgi, belge, fotoğraf, video vb. tüm katkılarınız, web sitesi editörlerince değerlendirilecek ve yayınlanacaktır. Yeni Türkü müziğine katkıda bulunan tüm emekçileri saygıyla anmayı borç bilen Yeni Türkü.Org Web Ansiklopedisi, tüm katkılarınızı isminize yer vererek yayınlayacaktır.