Yeni Türkü

Derya KÖROĞLU

1955 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Derya KÖROĞLU, 1977 yılında Yeni Türkü’yü kuran üçlü içinde enstrümantalist ve solist olarak yer almıştır. Halen grupta solistlik yapmakta; gitar, vurmalı çalgılar ve bağlama çalmaktadır. Mimarlık fakültesi mezunu olan KÖROĞLU, 1990’lı yıllardan beri yalnızca müzikle uğraşmaktadır.

Derya KÖROĞLU, nüfusta kayıtlı olduğu şekliyle Mustafa Derya KÖROĞLU 1955 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Londra’da başladığı ilkokul eğitimine Ankara’da devam etti. 1970 yılında Ankara Fen Lisesi’nden mezun oldu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde başladığı yüksek öğrenimini aynı üniversitenin Mimarlık Bölümü’nde tamamladı. 1983 yılında ODTÜ Ekonomi Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı.

Bir süre Gazi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde asistan olarak çalıştı. 1985 yılında İstanbul’a yerleşti ve bilgisayar yazılım sektöründe çalıştı. 1995 yılına kadar Ana Britannica ve İletişim Yayınları için çeşitli veritabanı uygulamaları yazdı.

Ortaokul yıllarında bateri ve gitar çalmaya başlayan KÖROĞLU, lise ve üniversite yıllarında müzikle ilgisini hiç koparmadı. Üniversite yıllarında tanıştığı Tuğrul BAYRAK ve Mehmet TOKER ile birlikte 1971 yılında kurdukları Mehmet-Tuğrul-Derya isimli amatör müzik grubuyla, Amerikalı Crosby-Stills-Nash & Young grubunun şarkılarından ve kendi bestelerinden oluşan şarkılarla, ilk grupça çalışma ve sahneye çıkma deneyimlerini yaşadılar. 19 Mayıs 1973’te Türk-Amerikan Derneği salonunda verdikleri konser, grubun en önemli konseri olmasının yanı sıra, son konseri olma niteliğini de taşımaktadır. Mehmet-Tuğrul-Derya, her üç müzisyenin de gitar çaldığı, sesleriyle vokalleri oluşturduğu bir gruptu. Aynı grup, bu dönemde Esin AFŞAR’a sahne çalışmalarında eşlik etmiştir.

1977 yılında Selim Atakan ve Zerrin Atakan ile birlikte Yeni Türkü’yü kurdu. Halen grupta solist olarak yer almakta; gitar, vurmalı çalgılar ve bağlama çalmaktadır. Grubun yayınladığı albümlerde besteleri ve şarkı sözleri bulunmaktadır.

1996-2001 yılları arasında BMG şirketinde müzik prodüktörlüğü yapmıştır. 1990’lı yıllarda kurduğu müzik stüdyosu ile Yeni Türkü dışında, özellikle belgesel ve dizi film müziklerine imza atmıştır. Birçok sanatçının albümlerinde yapımcı olarak çalışmış ve şarkıların düzenlemelerini yapmıştır.

Yer Aldığı Albümler

Buğdayın Türküsü; Solist, Vokal, Bağlama, Cura, Akustik Gitar, Bas Gitar, Darbuka, Bongo, Davul
Akdeniz Akdeniz; Solist, Gitar, Vurmalı Çalgılar
Film Müzikleri; Gitar, Vurmalı Çalgılar
Yeni Türkü - Çekirdek Sanat Evi Resitali; Solist, Gitar, Vurmalı Çalgılar
Günebakan; Solist, Gitar
Dünyanın Kapıları; Solist, Gitar, Bağlama, Perküsyon, Sayısal Davul
Yeşilmişik; Solist, Gitar, Bağlama, Sayısal Davul
Vira Vira; Solist, Akustik Gitar, Elektro Gitar, Bağlama
Rumeli Konseri; Solist, Gitar, Perküsyon
Aşk Yeniden; Solist, Vokal, Akustik Gitar, 12 Telli Gitar, Cura, Vurmalı Çalgılar
Külhani Şarkılar; Solist, Vokal, Gitar, Vurmalı Çalgılar
Süper Baba – Film Müzikleri; Vokal, Gitarlar, Vurmalı Çalgılar, Klavyeli Çalgılar
Telli Telli Remixes; -
Her Dem Yeni; -
Musikarium; Akustik Gitar, Bağlama, Cura, Klavyeli Çalgılar, Perküsyon
Yeni; Solist, Gitarlar, Bağlama, Perküsyon
Şimdi ve Sonra; Vokal, Geri Vokal, Akustik Gitar, Elektro Gitar Solo

Bu maddenin içeriğinde eksik bulduğunuz her konuyu, lütfen iletişim linkini kullanarak bizlere bildiriniz. Maddeyle ilgili bilgi, belge, fotoğraf, video vb. tüm katkılarınız, web sitesi editörlerince değerlendirilecek ve yayınlanacaktır. Yeni Türkü müziğine katkıda bulunan tüm emekçileri saygıyla anmayı borç bilen Yeni Türkü.Org Web Ansiklopedisi, tüm katkılarınızı isminize yer vererek yayınlayacaktır.