Yeni Türkü

Murat BUKET

1954 yılında Ankara’da dünyaya gelen Murat BUKET, 1979 yılının sonlarında, Yeni Türkü ilk albümleri olan Buğdayın Türküsü’nü yayınladıktan sonra gruba  katıldı. 1997 yılına kadar kesintisiz olarak çalıştığı grupta, ud, klasik gitar, vurmalı çalgılar, bağlama ve cura çaldı, vokallere sesiyle katkıda bulundu. Yeni Türkü’yle yolları ayrıldıktan sonra, İncesaz grubunun ilk üç albümünde yer aldı. Sırasıyla, İşletme (lisans), Finans (yüksek lisans) ve Uluslararası Finans (doktora) alanlarında eğitimler almış olan BUKET, yıllarca yatırım bankacılığı alanında profesyonel kariyerini sürdürmüştür. 2002 yılından beri, çeşitli özel gruplarla eğitimler gerçekleştirmekte ve üniversitelerde dersler vermektedir.

Murat BUKET, nüfusta kayıtlı olduğu şekliyle Bekir BUKET, 1954 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Orta öğrenimini Ankara Atatürk Lisesi’nde tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 1977 yılında mezun oldu. 1979 yılında, sonradan Gazi Üniversitesi adıyla anılacak olan Ankara İktisadi Ticari Bilimler Akademisi’nde, Finans alanında yüksek lisans yapmış; 2009 yılında, Kadir Has Üniversitesi’nde Uluslararası Finans alanında doktora çalışmasını tamamlamıştır.

Profesyonel kariyerini, 1979 yılından beri yatırım bankacılığı alanında yaptığı çalışmalarla sürdüren BUKET, 2002-2004 yılları arasında yabancı yatırımcı danışmanlığı yapmıştır. 2004 yılında finans alanında eğitimler vermeye başlayan BUKET, halen bu alanda eğitimler vermeye devam etmekte, üniversitelerde uzman eğitimci olarak derslere girmektedir.

Lise yıllarında gitar çalmayı öğrenerek müziğe başlamıştır. Üniversite yıllarında içinde bulunduğu, Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulüpleri’nde (BÜMK) koral müziği ve topluluk müziğini keşfettiği, gitar ve ud enstrümanlarında yetkinleştiği, müzik antropolojisi ve yerel müzik üzerine araştırmalar yaptığı bir dönem geçirmiştir. Bir dönem başkanlığını da yürüttüğü BÜMK, kendi deyimiyle “müzik formasyonunda önemli bir yeri” teşkil etmektedir. Burada tanıştığı dünya müzikleri, 1979’dan itibaren yapacağı diğer müzikal çalışmalarda BUKET’i besleyen önemli bir damar olmuştur.

1977 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları’na bağlı Tepebaşı Deneme Sahnesi’nde, “Soloz’un Mavalı”, “Brecht Üçlemesi” gibi oyunlarda, müzisyen ve oyuncu olarak görev aldı. 1978 yılında Ankara’ya taşınması ile birlikte, Ankara Halk Tiyatrosu’nda, “Müfettişler Müfettişi” başta olmak üzere birçok oyunun oyun müzikleri yaptı.

1979 yılının son aylarında, tiyatrodaki arkadaşlarının aracılığıyla Tuğrul BAYRAK ile tanışarak Yeni Türkü’ye dahil oldu. 1997 yılına kadar kesintisiz olarak çalıştığı grupta, ud, klasik gitar, percussion, bağlama ve cura çaldı, vokallere sesiyle katkıda bulundu.

Yeni Türkü’yle yolları ayrıldıktan sonra İncesaz grubunun ilk üç albümünde yer aldı.

Halen evli ve 1 çocuk babasıdır.

Yer Aldığı Albümler

Akdeniz Akdeniz; Ud, Klasik Gitar, Vurmalı Çalgılar, Vokal
Film Müzikleri; Ud, Klasik Gitar, Vokal
Yeni Türkü - Çekirdek Sanat Evi Resitali; Ud, Klasik Gitar, Vokal
Günebakan; Ud, Klasik Gitar, Vokal
Dünyanın Kapıları; Ud, Vokal
Yeşilmişik; Ud, Klasik Gitar, Vokal
Vira Vira; Ud, Klasik Gitar, Vokal
Rumeli Konseri; Ud, Klasik Gitar, Vokal
Aşk Yeniden; Ud, Vokal, Vurmalı Çalgılar
Külhani Şarkılar; Ud, Vokal, Vurmalı Çalgılar
Süper Baba – Film Müzikleri; Ud
Telli Telli Remixes; -
Her Dem Yeni; -
Musikarium; Ud

Bu maddenin içeriğinde eksik bulduğunuz her konuyu, lütfen iletişim linkini kullanarak bizlere bildiriniz. Maddeyle ilgili bilgi, belge, fotoğraf, video vb. tüm katkılarınız, web sitesi editörlerince değerlendirilecek ve yayınlanacaktır. Yeni Türkü müziğine katkıda bulunan tüm emekçileri saygıyla anmayı borç bilen Yeni Türkü.Org Web Ansiklopedisi, tüm katkılarınızı isminize yer vererek yayınlayacaktır.