Yeni Türkü

Zerrin ATAKAN

1950 yılında Gaziantep, Nizip’te dünyaya gelen Zerrin (YAŞAR) ATAKAN, 1977 yılında Yeni Türkü’yü kuran üçlü içinde solist olarak görev almıştır. Yeni Türkü ile böylece başlayan yolculuğu, 1981 yılında İngiltere’ye yerleşmesi neticesinde kesintiye uğramış olsa da, zaman zaman grubun konser ve albüm çalışmalarına katılmaktadır. Hacettepe Tıp Fakültesi mezunu Z. ATAKAN, psikiyatri alanında uzmanlaşmış ve halen bu alandaki profesyonel çalışmalarını Londra’da sürdürmektedir.

Zerrin (YAŞAR) ATAKAN 1950 yılında; 16 yaşına kadar kalacağı Gaziantep, Nizip’te dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini burada gördü. Daha sonra ailesiyle birlikte Ankara’ya taşınan Zerrin (YAŞAR) ATAKAN, liseyi bitirdiği yıl kazandığı burs neticesinde, bir yıllığına Amerika’ya giderek burada High School eğitimi gördü. Döndüğü sene Hacettepe Tıp Fakültesi’nde başladığı tıp eğitimini, aynı kurumda psikiyatri ana bilim dalında uzmanlaşarak sürdürdü. 1981 yılında İngiliz Konsül bursuyla İngiltere’ye eğitimini ilerletmek üzere giden Z. ATAKAN, halen bu ülkede, Londra Cygnet Health Care Hastanesi’nde psikiyatr olarak çalışmaktadır. Ayrıca, 2003 yılından beridir, İngiltere Milli Psikoz Ünitesi’nin baş danışmanlığını yürüten Z. ATAKAN, aynı zamanda Psikiyatri Enstitüsü’nde “Honor Senior Lecturer” ve Sane’de “tıbbi danışman” olarak hizmet vermektedir.

Müziğe meraklı bir anne babaya sahip olmanın yanı sıra, amcası Tamburi Necdet YAŞAR’ın da etkisiyle müzikle ve sanatla iç içe bir çocukluk geçirdi. Çocukluk yıllarında aldığı mandolin dersleri ile, ilk kez formel müzik eğitimi aldı ve nota bilgisi edindi. Üniversite yıllarında sürrealist türde resim yapmaya başlayan Z. ATAKAN, halen bu hobisini sürdürmekte, bazı resimleri çeşitli sergilerde yer almaktadır.

1969 yılında üniversitede tanıştığı, Yeni Türkü’nün kurucu kadrosunda da yer alan Selim ATAKAN’la 1975 yılında evlenmiştir. 1989 yılında boşanmış olan çiftin, Sanem adındaki kızları 1980 yılında dünyaya gelmiştir. Halen ATAKAN soyadını kullanmaya devam etmektedir.

Selim ATAKAN’la birlikte 1975 yılında Türkiye’nin ilk kez yarıştığı Eurovision yarışmasının elemelerine katıldılar. Daha sonra Yeni Türkü’de birlikte çalışacakları arkadaşlarının bir kısmıyla çeşitli müzikal çalışmalarda da bulunan Z. ATAKAN, grubun 1979 yılında yayımlanan Buğdayın Türküsü isimli albümünde solist olarak yer aldı. 1981 yılında İngiltere’ye yerleşmesi nedeniyle grupla birlikte üretim süreçlerinde fazlaca bulunamayan Z. ATAKAN, Akdeniz Akdeniz (1983) ve Yeşilmişik (1988) albümlerinde birer şarkıyla da olsa katkıda bulunmayı sürdürdü.

Yer Aldığı Albümler

Buğdayın Türküsü; Solist
Akdeniz Akdeniz; Solist
Yeşilmişik; Solist

Seslendirdiği Parçalar

Buğdayın Türküsü (Buğdayın Türküsü, 1979)
Sardunyaya Ağıt (Buğdayın Türküsü, 1979)
Bekçi Kazım Türküsü (Buğdayın Türküsü, 1979)
Mapushane Kapısı (Buğdayın Türküsü, 1979)
Beyazıt Meydanı’ndaki Ölü (Buğdayın Türküsü, 1979)
Sonbahardan Çizgiler (Buğdayın Türküsü, 1979)
Özgürlük (Buğdayın Türküsü, 1979)
Sen (Buğdayın Türküsü, 1979)
İşçi Marşı (Buğdayın Türküsü, 1979)
Gurbete Kaçacağım (Akdeniz Akdeniz, 1983)
Yitik Bahar (Yeşilmişik, 1988)

Bu maddenin içeriğinde eksik bulduğunuz her konuyu, lütfen iletişim linkini kullanarak bizlere bildiriniz. Maddeyle ilgili bilgi, belge, fotoğraf, video vb. tüm katkılarınız, web sitesi editörlerince değerlendirilecek ve yayınlanacaktır. Yeni Türkü müziğine katkıda bulunan tüm emekçileri saygıyla anmayı borç bilen Yeni Türkü.Org Web Ansiklopedisi, tüm katkılarınızı isminize yer vererek yayınlayacaktır.