Yeni Türkü

Eftal KÜÇÜK

1961 yılında Ankara’da dünyaya gelen Eftal KÜÇÜK, 1979 yılında Yeni Türkü’ye katıldı. Gruptan ayrıldığı 1984 yılına kadar bütün konserlerde ve albüm kayıtlarında gitar, buzuki ve Karadeniz kemençesi çaldı. 1985 yılında Tolga ÇANDAR, Erkan OBAN ve Bahadır SUDA ile Çağdaş Türkü isimli müzik grubu kurdu ve grupla birlikte Bekle Beni (1986) ve Delikanlıya (1987) adlı albümleri yayınlandı. Elektrik ve elektronik mühendisi olarak başladığı profesyonel kariyerini, 1987 yılında kendi kurduğu mühendislik şirketinde sürdürmektedir.

Eftal KÜÇÜK 1961 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Liseyi Mimar Kemalettin Lisesi’nde tamamlayan KÜÇÜK, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 1985 yılında mezun oldu.

Müziğe ilkokul sıralarında mandolin ve gitar çalarak başladı. Bu dönemde kısa bir süre Devlet Opera ve Balesi’nde bale eğitimi de alan KÜÇÜK, lise yıllarında TRT’de yayımlanan Telespor Sizlerle isimli televizyon programında okuduğu liseyi gitar çalarak temsil etti ve birinciliğe layık görüldü. Lise yıllarında çeşitli amatör gruplarla birlikte müzik yapan KÜÇÜK, ilk bestelerini de bu dönemde yapmıştır. Yine kendi kurduğu amatör müzik grubuyla, TRT 3 Radyosu’nda yayınlanan Stüdyo FM isimli programa katılmıştır. Bu programa katılması, ODTÜ’deki müzik topluluklarına kendini kolayca kabul ettirmesini sağlamıştır.

1979’un Ekim ayında Derya KÖROĞLU’nun davetiyle Yeni Türkü’ye katıldı. Grupta bulunduğu 5 yıl boyunca, gitar, buzuki ve Karadeniz kemençesi çaldı. 1984 yılında grup üyelerinin birçoğunun İstanbul’a taşınması nedeniyle gruptan ayrıldı ve Çağdaş Türkü isimli müzik grubunu Tolga ÇANDAR, Erkan OBAN ve Bahadır SUDA ile birlikte kurdu. 1986 yılında Bekle Beni ve 1987 yılında Delikanlıya isimli iki albüme imza attılar.

Üniversiteden mezun olduğu 1985 yılında, elektrik ve elektronik mühendisi olarak başladığı profesyonel kariyerini, 1987 yılında kendi kurduğu mühendislik firmasında sürdürmekteydi. Evli ve bir çocuk babası olan Eftal KÜÇÜK, 25 Mayıs 2012 tarihinde akciğer kanseri nedeniyle yaşamını yitirmiştir.

 

Yer Aldığı Albümler

Akdeniz Akdeniz; Buzuki, Karadeniz Kemençe, Gitar.
Film Müzikleri; Buzuki, Karadeniz Kemençe, Gitar.
Yeni Türkü - Çekirdek Sanatevi Resitali; Buzuki, Karadeniz Kemençe, Gitar

Bu maddenin içeriğinde eksik bulduğunuz her konuyu, lütfen iletişim linkini kullanarak bizlere bildiriniz. Maddeyle ilgili bilgi, belge, fotoğraf, video vb. tüm katkılarınız, web sitesi editörlerince değerlendirilecek ve yayınlanacaktır. Yeni Türkü müziğine katkıda bulunan tüm emekçileri saygıyla anmayı borç bilen Yeni Türkü.Org Web Ansiklopedisi, tüm katkılarınızı isminize yer vererek yayınlayacaktır.