Yeni Türkü

Furkan BİLGİ

1979 yılında Adana’da dünyaya gelen Furkan BİLGİ, 1997 yılında Yeni Türkü’ye katıldı. Halen grupta klasik kemençe çalmakta ve vokallere katkıda bulunmaktadır. 2000 yılından  beri TRT İstanbul Radyosu sanatçısı olarak görev yapmakta ve Kültür Bakanlığı Devlet Sanatçısı olarak çalışmaktadır. Yeni Türkü’nün yanı sıra Ruhi Ayangil Topluluğu ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Furkan BİLGİ, 1979 yılında Adana’da dünyaya geldi. Üsküdar Musiki Cemiyeti mensubu olan babası Hamdi BİLGİ’den Klasik Türk Müziği üzerine ilk eğitimlerini almıştır. 1991 yılında girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Çalgı Bölümü’nde klasik kemençeyi seçmesi, yıllar önce Tamburi Cemil Bey’in Saba Taksimi’ni dinlediğinde duyduğu heyecana dayanmaktadır.

Kamuran ERDOĞDU ve İhsan ÜZGEN’den aldığı derslerle Yüksek İcra Tekniği konusunda yetişen BİLGİ, 1994–1995 yılları arasında merhum Cinuçen TANRIKORUR ile topluluk müziği, Klasik Türk Musikisi eserleri ve makamsal yapı üzerine çalışma fırsatı bulmuştur. Aynı dönemde Tamburi Murat Salim TOKAÇ’la ikili konserler verme ve Alaattin YAVAŞÇA ve Bekir Sıtkı SEZGİN gibi üstatlara konserlerde eşlik etme fırsatına erişmiştir. Serdar ÖZTÜRK ile Çok Sesli Türk Müziği Orkestrası’nda geçirdiği 2,5–3 senelik dönemde armonik müzik yapısı üzerine çalışma imkanı bulmuştur.

1995–1997 yılları arasında Bremen Potsdam Flarmoni Orkestrası’yla, Hasan Cihat ÖRTER’in Reformation albümünde ve bu albümün konserlerinde çalmış olan BİLGİ, İstanbul Semah Topluluğu’yla Dervishes albümünde de yer almıştır. Modern Folk Üçlüsü ile yaptığı az sayıdaki sahne performanslarından birinde tanıdığı Raci PİŞMİŞOĞLU aracılığıyla Yeni Türkü ile ilk kez 1997 yılında tanıştı.

Derya KÖROĞLU ve Erkin HADİMOĞLU’yla dizi ve film müzikleri başta olmak üzere birçok yapımda stüdyo müzisyenliği yapan BİLGİ, 2005 yılına dek birçok TRT kaydında (emisyonunda) yer almıştır. 2006–2007 arasında Halil KARADUMAN ile Tunus, Fas, Avusturya ve Almanya’da kanun-kemençe resitalleri vermiş; yine KARADUMAN ve Ali TÜFEKÇİ ile Londra Senfoni Orkestrası ile birlikte klasik kemençe çalmıştır. Ruhi AYANGİL Topluluğu ile de çalışmalarda bulunan BİLGİ, Türk Müziğinde Şifa ve Makam, III. Selim Eserleri, Yahudi Bestekârlar, Türk Müziği’nde Türk Bestecileri, Prof. Dr. Mutlu TORUN ile Karışık Düşünceler gibi albüm ve konser projelerinde yer aldı. Halen kadrolu Devlet Sanatçısı olan BİLGİ, 2000 yılından beri TRT İstanbul Radyosu’nda sözleşmeli sanatçı olarak görev yapmaktadır.

Halen çalışmalarını sürdürdüğü solo albümünün hazırlıklarının 2010 yılında bitmesi planlanmaktadır.

Yer Aldığı Albümler

Yeni; Klasik Kemençe, Vokal

Şimdi ve Sonra; Klasik Kemençe, Geri Vokal

Bu maddenin içeriğinde eksik bulduğunuz her konuyu, lütfen iletişim linkini kullanarak bizlere bildiriniz. Maddeyle ilgili bilgi, belge, fotoğraf, video vb. tüm katkılarınız, web sitesi editörlerince değerlendirilecek ve yayınlanacaktır. Yeni Türkü müziğine katkıda bulunan tüm emekçileri saygıyla anmayı borç bilen Yeni Türkü.Org Web Ansiklopedisi, tüm katkılarınızı isminize yer vererek yayınlayacaktır.